5 sposobów na toczeń

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Toczeń to groźna choroba, której leczenie musi być konsultowane z reumatologiem, a czasami również z innymi lekarzami. Schorzenie to dotyczy nie tylko stawów, ale powoduje szkody w całym organizmie, dlatego zastosowanie odpowiedniej terapii jest kluczowe. Istnieją jednak sposoby, które pomagają zachować dobre samopoczucie w trakcie trwania choroby. Jak można sobie pomóc w przypadku wykrycia tocznia i kiedy potrzeba jest pomoc specjalisty?

Reumatolog Gdańsk1. Zmiana diety
Choć chorobie reumatologicznej jaką jest toczeń trudno jest zapobiegać, to jednak potwierdzono, że często zmiana diety na zdrowszą zmniejsza dolegliwości występujące przy tej chorobie. Oprócz wprowadzenia wielu warzyw i owoców warto sprawdzić, czy któryś z tych produktów nie zwiększa dolegliwości chorobowych. Jeśli pojawi się takie podejrzenie, należy postępować podobnie jak w przypadku alergii. Najlepiej wycofać podejrzane produkty i powoli pojedynczo z powrotem je wprowadzać.

2. Zmiana trybu życia
Wiele osób zauważyło poprawę samopoczucia po zmianie trybu życia. Warto wykluczyć czynniki będące powodem stresu. Choć niezbyt męcząca aktywność fizyczna jest wskazana, to lepiej jest ograniczyć spacery na świeżym powietrzu w ciągu dnia. W większości przypadków u osób z rozpoznanym toczniem światło słoneczne powoduje zwiększenie się dolegliwości. Dlatego też na porę spaceru najlepiej jest wybrać późne popołudnie, kiedy aktywność słońca spada. By uniknąć dolegliwości skórnych najlepiej jest stosować kremy z filtrem.

Zobacz: Poradnia reumatologiczna Gdańsk – Lifemedica

3. Środki przeciwbólowe – tylko pod kontrolą lekarza
Choć w przypadku leczenia chorób reumatycznych bardzo często stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, to w przypadku schorzenia jakim jest toczeń środki przeciwbólowe należy stosować ostrożnie. Niektóre z nich mogą nasilać objawy ze strony układu pokarmowego. W takim przypadku skuteczne może okazać się doustne przyjmowanie preparatów zawierających wapń, jednak nie należy tego robić samodzielnie. W celu zastosowania właściwego leczenia warto skorzystać z pomocy jakiej udziela zwykle poradnia reumatologiczna.

4. Sposobem, który może polecić lekarz reumatolog jest hydroterapia. Można skorzystać z niej u fizjoterapeuty lub za wiedzą lekarza prowadzącego stosować ją samodzielnie. Za terapię, która zmniejsza dolegliwości bólowe w przypadku tocznia uważa się na przemian ciepłej i zimnej wody. Poleca się na przykład wzięcie ciepłej kąpieli, a następnie zimnego prysznica.

5. Właściwe leczenie
Należy pamiętać, że domowe sposoby jedynie ograniczają dolegliwości, natomiast nie są w stanie wyleczyć tej choroby na tyle, by możliwe było normalne życie w przypadku dużego natężenia objawów. W takim przypadku konieczna jest wizyta u reumatologa. Może on zastosować terapię składającą się z takich środków farmakologicznych jak leki antymalaryczne oraz kortykosteroidy. Te środki zazwyczaj skutecznie hamują rozwój choroby, choć należy pamiętać, że dłuższe ich stosowanie znacznie osłabia układ odpornościowy, co zwykle bywa powodem innych schorzeń. Dlatego przepisane środki należy stosować tylko przez krótki okres, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Więcej informacji: ortopedico.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *