Czym jest kamica nerkowa?

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Kamica nerkowa, dawniej nazywana „Chorobą Kopciuszka“, jest schorzeniem polegającym na powstawaniu pojedynczych lub mnogich zmian w układzie moczowym. Zmiany te przypominają kamienie i stąd też nazwa choroby. Kamienie te stanowią twardą, skonsolidowaną masę, która powstaje z kryształów stanowiących elementy składowe moczu. Kamienie moczowe mogą występować w dowolnym odcinku układu moczowego. Zależnie od indywidualnego przebiegu choroby, kamienie mogą znacząco różnić się zarówno pod względem kształtu, jak i wielkości.

Przyczyny powstawania kamicy nerkowej

Trzeba sobie uświadomić, że powstawanie kamieni moczowych jest niejako naturalnym procesem towarzyszacym pracy układu wydalniczego. Kamienie nerkowe tworzą się z powodu krystalizacji, jakiej ulegają zawierające się w moczu sole oraz minerały. Większość kamieni moczowych jest naturalnie wydalana w trakcie pracy naszego układu moczowego. Jednak czasami moze zdarzyc się tak, że kamień utworzy się w nieodpowiednim miejscu lub po prostu będzie zbyt duży. Do przyczyn powstawania kamicy nerkowej zalicza się między innymi czynniki genetyczne(dziedziczenie rodznne), infekcje dróg moczowych, specyficzne wady genetyczną powodujące zwiększoną skłonność do powstawania kamieni nerkowych a także przeszkody w miejscu połączenia moczowodu z nerką. Do czynników sprzyjających powstawaniu kamieni nerkowej zalicza się również nefrokalcynozę, czyli nadmiar wapnia w drogach moczowych, torbiele ujścia moczowodu oraz gąbczastość rdzenia nerki.

Objawy oraz leczenie

Kamica nerkowa jest chorobą, która może odznaczać się bardzo zróżnicowanym przebiegiem. W niektórych przypadkach choroba przez długi czas w ogóle nie daje żadnych objawów: pierwsze odczuwalne komplikacje pojawiają się dopiero wówczas, gdy schorzenie znajduje się już w zaawansowanym stadium rozwoju. Najbardziej charakterystycznym objawem dla kamicy nerkowej jest tzw. kolka nerkowa. Objawia się ona silnym, nieustępliwym bólem w lędźwiach i/lub boku. W przypadku mężczyzn może występować także ból jąder. Oprócz tego często obserwuje się również takie objawy, jak gorączka, krwiomocz, nudności, wymioty a także ból przy oddawaniu moczu. Sposób leczenia kamicy nerkowej zależy od wielkości kamienia oraz dyskomfortu, jaki sprawia on pacjentowi. Leczenie kamieni w nerkach dzieli się na dwa rodzaje: leczenie zachowawcze oraz leczeni aktywne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wspomaganiem organizmu w naturalnym wydalaniu kamieni moczowych. W przypadku leczenia aktywnego stosuje się różne inwazyjne metody usuwania kamieni z przewodu moczowego.

Komentarze 2

  • Przede wszystkim lekarze powinni trochę zbastować. Nie pierwszy raz spotykam się z niewybrednymi sugestiami, że kamica nerkowa spowodowana jest moim alkoholizmem, choć nigdy nie piłem i nie piję alkoholu. Pomijam fakt, że nawet dla alkoholików powinni być profesjonalistami, a nie jakieś personalne wycieczki robić.

  • Bo z nimi trzeba krótko. Kamica nerkowa najczęściej nie ma nic wspólnego z piciem alkoholu. Zwłaszcza w przypadku osób, które najzwyczajniej w świecie od niego stronią. A nawet gdyby tak było, to jest to choroba, którą lekarz ma leczyć, a nie komentować. Komentatorów pewnie nie brakuje i tak w rodzinie i wśród sąsiadów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *