Leczenie cukrzycy typu 1

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Podstawową metodą leczenia chorych, których dotknęła cukrzyca typu 1, jest insulinoterapia. Jej zastosowania wymaga czasem także cukrzyca typu 2 lub cukrzyca w ciąży, jednak dla osób, u których stwierdzono pierwszy typ choroby – jest to jedyna forma terapii. Chory, który zdecyduje się na leczenie, musi brać w nim czynny udział, m.in. poprzez kontrolowanie poziomu cukru we krwi, co pozwala mu dobrać odpowiednią dawkę insuliny.

Preparaty używane w ramach insulinoterapii różnią się od siebie budową cząsteczki hormonu, czasem od momentu wstrzyknięcia do zadziałania leku oraz czasem działania, podczas którego cała dawka insuliny wchłania się do organizmu. Jeśli chodzi o budowę cząsteczki, wśród preparatów wyróżnia się m.in. insuliny zwierzęce, pochodzenia świńskiego lub bydlęcego, niegdyś bardzo popularne na rynku. Od kilkudziesięciu lat, częściej niż zwierzęce, stosuje się jednak insuliny ludzkie, a więc wytwarzane przez biotechnologów na drodze genetycznego modyfikowania bakterii lub drożdży. Chorzy na cukrzycę mogą spotkać się także z analogami insulinowymi, będącymi syntetycznymi cząsteczkami, zbliżonymi do cząstek insuliny. W kwestii czasu zadziałania leku, rozróżniamy preparaty krótko działające, których szczyt działania to 1-3 godzin, a czas działania trwa do ośmiu godzin, a także preparaty o długim działaniu (powyżej 24 godzin).

Terapia przy cukrzycy typu 1

Nie tylko preparaty stosowane w leczeniu cukrzycy typu 1 różnią się od siebie. Różnice występują także w rodzajach stosowanych terapii. Insulinoterapia konwencjonalna polega na dwukrotnym (czasem też jednokrotnym) wstrzykiwaniu choremu insuliny w ciągu doby. Zastrzyki wykonuje się o stałych porach, w związku z czym wymagają one również stałych pór spożywania posiłków. W insulinoterapii konwencjonalnej stosuje się preparaty o długim działaniu. Zaleca się ją osobom starszym oraz chorym o zapotrzebowaniu insulinowym poniżej 40 jednostek na dobę. Intensywnej insulinoterapii wymagają osoby o większym zapotrzebowaniu na hormon. Tego typu terapia polega na wstrzykiwaniu insuliny o długim działaniu w godzinach wieczornych, połączonym z zastrzykami z preparatów o krótkim działaniu przed każdym głównym posiłkiem. Istnieje także insulinoterapia funkcjonalna, odbywająca się według elastycznego schematu, zależnego od wyników samodzielnych badań poziomu cukru we krwi. Taka forma terapii pozwala na największą swobodę, a często pomaga także uniknąć powikłań. Z drugiej strony jednak, wymaga największego zaangażowania diabetyka w proces leczenia.

Osoby chore na cukrzycę typu 1 nie powinny traktować jej jak wyroku. Owszem, są zmuszone leczyć się przez całe życie, ale może być ono bardzo długie i zdrowe. W tryb życia muszą po prostu na stałe wpisać sobie sprawdzanie poziomu cukru, dokonywanie korekt dawek insuliny i wykonywanie zastrzyków. Powinny także pamiętać, że zastrzyki insulinowe stanowią – wprawdzie główny – lecz tylko jeden z elementów terapii. Ważne są również odpowiednio skomponowane i zaplanowane posiłki oraz ćwiczenia fizyczne. Wyedukowany i świadomy pacjent jest w stanie uniknąć w ten sposób nieprzyjemnych objawów i powikłań choroby.

Czytaj więcej na http://ocukrzycy.pl

Komentarze 2

  • Najlepiej wstrzykiwać insulinę o długim okresie działania. To najbardziej skuteczna forma leczenia cukrzycy, a poza tym lepiej to dla chorego, więc nie dajcie się namówić na te krótkoterminowe leki. One są wprawdzie najbardziej skuteczne, ale nie na dłuższą metę.

  • Tylko, że to lekarz może jako jedyny wybrać leki dla chorego na cukrzycę. A nie ktokolwiek inny, kto sobie coś wymyśli, albo ktoś mu doradzi. Samemu się nie leczy cukrzycy, więc dajcie spokój, zróbcie tak, jak trzeba, a nie po swojemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *